ЕК настоява България да въведе правилата за отворените данни
Европейската комисия заяви, че продължава наказателните процедури срещу България, Белгия, Чехия, Хърватия, Унгария, Латвия, Холандия, Австрия, Словакия и Швеция с изпращане на стимулирани мнения, с цел да научи по какъв начин ползват разпоредбите на Европейски Съюз за отворените данни и повторното потребление на публични данни.
Въпреки че крайният период за въвеждане на общите правила изтече на 17 юли 2021 година, посочените страни към момента не са съобщили нужната информация.
Правилата, признати на 20 юни 2019 година, целят потребление на преимуществата от събирането на данните. С тези правила се цели понижаване на пречките за нахлуване на пазара на дребни и междинни сдружения с понижаване на разноските за наново потребление на данни. Това предизвиква създаването на нови решения като приложения за придвижване, покачва на прозрачността и достъпа до бюджетно финансирани проучвателен данни, служи за развиването на нови технологии.
Ако до два месеца страните не изпратят задоволителен отговор, Европейска комисия може да реши да отнесе въпроса до Съда на Европейски Съюз, се отбелязва в известието.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ




